İNSTAGRAMDA KEŞFETE DÜŞMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

İNSTAGRAMDA KEŞFETE DÜŞMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Bildiğimiz gibi instagram geniş platform. Günümüzde insanlar ve kuruluşlarda bir kesim tanıtım yapmak, ticaret sağlamak, popülerite yaratmak için kullanırken diğer bir kesim bu hizmetlerden faydalanmak için kullanıyor. Kimisi aradığı hizmeti buluyor, kimisi keyifli vakit geçiriyor. İnsatgramda keşfete düşmek bu iki kesimi bir araya getiriyor. 

İnsanlar İnstagram’da vakit geçirirken ilgi duyduğu profillere gösterim sağlıyor, izliyor, beğeniyor veya kaydediyor. İnstagram algoritması bunları depoluyor ve bu kişilerin önüne keşfet yolu ile sunuyor. Böylece kullanıcılar instagramda daha fazla vakit geçiyor. Kullanıcılar bu durumdan memnun kaldıkça instagram kazanmış oluyor. Bu sebeple keşfete düşmek iki kesim içinde fayda sağlıyor. 

Keşfete düşmek şunlara dikkat etmelisiniz;

Gerçek Türk Takipçi ve Beğeni sayınız,

Doğru etiket (hashtag) seçimi yapmanız,

Organik takipçi kitlesine dikkat çekici paylaşımlar sunmanız,

Konuma göre video veya resim yayınlamanız,

Yurt dışından sevilen içerikleri seçmeniz, 

Paylaşım zamanlarını yoğun etkileşim saatlerinde yapmanız,

Benzersiz ve ilgi çekici paylaşımlar sunmanız,

TikTok keşfete düşen videoları Instagram’da paylaşmanız,

Videolara trend olan Remixli şarkıları eklemeniz,

İnstagramda Keşfete Düşmek İçin Yapmanız Gerekenler:

Takipçi sayınızı arttırmalısınız.

Yeni açılan hesaplar veya düşük takipçili hesaplar keşfete düşmek için bir adım geridedir. Bunun için en kolay yöntem Takipçi Satın Almaktır. Fakat bunu yaparken takipçi sayınız 10K ve altındaysa Türk gerçek takipçi tercih etmeniz mantıklı olaraktır. Aksi takdirde instagram tarafından spamlanabilirsiniz.

Gönderilerinizde Uyumu Yakalayın

Paylaştığınız videolar ve görsellere için uygun filtre ve emoji ekleyerek daha çekici ve tercih edilen gönderiler paylaşmalısınız.

Konum Kullanın

Paylaşacağınız gönderiye konum eklemeyi unutmayın. Konum hedef kitlenize gösterim oranınızı arttıracaktır.

Etiket (hashtag) Kullanın

Etiketleriniz gönderilerinizle alakalı olmalıdır. Sürekli aynı etiketleri kullanmamalısınız. Çok uzun etiketler kullanmamalısınız. Spam etiket kullanmamalısınız. Gündemdeki güncel konularla alakalı etiketler kullanmalısınız. Popüler etiketler takipçi sayınızı arttırır ve etkileşim sağlar. Etiketleri sadece açıklama bölümünde değil, yorum kısmında da paylaşabilirsiniz

Paylaşım Zamanınızı Belirleyin

Instagram’da keşfete düşmek için en önemli konulardan biride, hızlı etkileşim sağlamaktır. Paylaşımınızın ilk 1 saat içinde beğeni ve yorum alması çok önemlidir. Aynı zamanda hedef kitlenizin instagramda aktif olduğu saatleri tespit edin ve paylaşımlarınızı bu saatlerde yapın. 

Hesabınızı işletme hesabına çevirerek kullanıcılarınızın aktif olduğu saatlere ulaşabilirsiniz.


Paylaşımlarınız İlgi Çekici Olmalı

Gönderileriniz ne kadar ilgi çekici olursa, o kadar yorum, kaydetme, paylaşım, beğeni ve yorum yani etkileşim sağlarsınız. 

Gönderilerinize Süslemeler Yapın

Instagram, keşfet bölümünde kullanıcıların ilgi alanlarına göre gönderiler gösteriyor. Yani bir kullanıcı kedi videoları izliyor ve beğeniyorsa ve siz de kedi videoları veya etiketlerini kullanarak önüne çıkabilirsiniz.

Açıklamalara Özen Gösterin

İçeriğin ne ile alakalı olduğunu belirtin. Ancak instagramda keşfete düşmek için açıklama kısmına etiket ile doldurmayın.

Kaydetme Sağlamalısınız

Kullanıcıların ihtiyaç duyacağı, ya da bir gün lazım olacağını düşündüğü içerikler paylaşırsanız kaydetme ihtimalleri artacaktır. Bunu doğal yollarla sağlayabilir veya kaydetme satın alabilirsiniz.

Paylaşma ve Etiketleme Sağlamalısınız

Yönlendirici çağrılar insanlarda zorunluluk hissine sebep olur. Böylece daha kolay etkileşim alırsınız. Örneğin; ‘’En yakın arkadaşını etiketle’’,  ’’Birlikte yapmak istediğin arkadaşını etiketle’’ gibi yönlendirmeler sana inanılmaz bir etkileşim kazandıracaktır.

Yorumlaşmaya Dikkat Edin

Emoji kullanmanız faydanıza olacaktır. Ancak üyeler, takipçiler ya da sayfalar ile anlaşmalı olarak yorum yapıyorsanız, sadece emoji yorumundan kaçının. Yorumlarınızın en az 3-4 kelimelik ve emojili olmasına dikkat etmelisiniz.

Videolar İçerikler Çok Değerli

Videolu gönderilerin keşfete düşme ihtimali bir daha yüksektir. İnstagram da video gönderilerine oldukça değer verir. Özellikle IGtv kısmı ile hesabınıza büyük miktarda etkileşim kazanabilirsiniz.

Gönderinizi Paylaştıktan Sonra

Gönderi paylaştığınızdan itibaren instagram gönderi içeriğini inceleyecektir. İlk bir saat içinde alınan etkileşimler çok önemlidir. 

Hesabınızda Sık Sık Değişiklik Yapmayın

Kullanıcı adı, hesap ismi gibi içerikleri kesinleştirin. Daha sonra paylaşım yapmaya başlayın.